Ekologiczny styl życia – z czym się to je?

Określenie „styl życia”, stosowane naprzemiennie z angielskim jego brzmieniem „lifestyle”, to słowa wręcz buszujące po salonach. Znani i mniej znani chwalą się wszem i wobec, jak bardzo są eko. Tylko, czy do końca zdają sobie sprawę ze znaczenia tego, co mówią? Jak Waszym zdaniem powinna zachowywać się osoba, która zasługuje na to miano? Odpowiem poniekąd za wszystkich – lecz z mojego punktu widzenia. Sądzę, że większość jednak zgodzi się ze mną.

Otóż, na początku, należy zagłębić się w to, czym w ogóle jest styl życia. Najprostsza definicja (ta z Wikipedii ;)) podaje, iż : jest to zakres i formy codziennych zachowań jednostek lub grup, specyficznie dla ich usytuowania społecznego, tzn manifestujące położenie społeczne oraz postrzegane jako charakterystyczne dla tego położenia, a dzięki temu umożliwiające szeroko rozumianą społeczną lokalizację innych ludzi. Definicja ta jednak nie odnosi się jedynie do zachowań ludzkich, lecz także do psychofizycznych mechanizmów leżących u podstaw tychże zachowań : motywacji, potrzeb oraz akceptowanych wartości.

Czy zatem więc, w kontekście przytoczonego rozumienia, można powiedzieć, iż ekologicznie żyje osoba, która na salonach pokazuje się mając na ramieniu torby z logo (najlepiej jakiejś organizacji proekologicznej, żeby bardziej podkreślić jak bardzo są eko), a która poza błyskiem fleszy przyłapana zostaje ukradkiem jak wyrzuca papierki przez okno samochodu? Nie i jeszcze raz nie. Skoro u podstaw określonego zachowania leżeć ma mentalność i potrzeba, zatem w takim przypadku mówić możemy jedynie o komercji i hipokryzji. Torba papierowa pod pachą, z której wystaje ekologiczny chleb i owoce, także nie starczą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s