Nie marnujmy jedzenia! Czyli jak kupować i przechowywać jedzenie z głową

Na świecie marnowana i wyrzucana jest ogromna liczba żywności każdego dnia. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zmarnowane jedzenie mogłoby wykarmić masę głodujących dzieci. Żeby wyprodukować kolejną żywność musimy wykorzystać drzewa i różne sposoby nie koniecznie dobre dla naszego środowiska. Przechowujmy więc jedzenie z głową, zastanówmy się co kupić i wykorzystujmy to co mamy w domu. Poniżej kilka porad jak nie marnować jedzenia.

Zakupy

Wybierając się na zakupy często kupujemy za dużo produktów, które później okazują się niepotrzebne lub też kupujemy ich nadmiar. Zastanówmy się jak dużo zjadamy i ile faktycznie jedzenia potrzebujemy. Jeżeli kilka razy zdarzyło nam się, że dany produkt pozostał i trzeba go wyrzucić bo się przeterminował, następnym razem kupmy go mniej. Najlepiej przygotować listę zakupów. Jeżeli robimy duże zakupy ale rzadziej, zdecydujmy się na produkty, które dłużej wytrzymują, pamiętajmy również o ich odpowiednim przechowywaniu.

Przechowywanie jedzenia

To jak przechowujemy jedzenie może wpłynąć na to jak długo żywość wytrzyma. Na pewno przydatne będą szczelne pojemniki, trzymajmy w nich sery czy wędliny. Unikniemy wysychania produktów. Nie będą także mieszały się smaki i zapachy w lodówce. Jedna z zasad, która pomaga zjadać produkty przed upływem ich daty ważności to wsadzanie nowych zakupów bardziej na tył lodówki lub niższe półki. Postawmy na widoku te produkty, które kupiliśmy wcześniej, takim sposobem nie zapomnimy o nich i zjemy je przed upływem terminu ważności. Nie zapominajmy też o zamrażalce, która jest naprawdę bardzo przydatna. Nie zjedliśmy całego obiadu? Bigos, pierogi, leczo czy inne potrawy spokojnie możemy zamrozić. Takie rozwiązanie będzie wygodne kiedy w leniwe lub zabiegane dni nie będziemy mieli czasu na przygotowanie obiadu, wystarczy wyjąć przygotowane przez nas wcześniej danie z zamrażarki i je podgrzać.

Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian we własnym domu, a jeśli więcej osób zrobi to samo możemy naprawdę wiele zmienić. Marnowanie jedzenia to duży problem, dlatego robiąc zakupy zastanówmy się chwilę czy na pewno nic nie zmarnujemy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s