papierowe torebki

W trosce o przyrodę – papierowe torebki w dłoń!

Wybierając się na zakupy, niezależnie czy do marketu czy na targowisko, oprócz przygotowania listy zakupów, zastanów się do czego chcesz zapakować zakupione produkty. Wydaje się to błahą sprawą, często więc o tym zapominamy – i nie przygotowujemy żadnych siatek. Po zakupach jesteśmy zatem zmuszeni nabyć reklamówki, które najczęściej są foliowe i jednorazowego użytku, a ich rozkład trwa wiele, wiele lat. Dodatkowo, mogą być trujące dla środowiska, a jak wynika z badań, nasz piękny kraj niestety przoduje, jako użytkownik reklamówek foliowych. W innych krajach natomiast, jak na przykład Dania – w ogóle nie produkuje się takich reklamówek.

O ile reklamówki foliowe są wyrzucane tam, gdzie ich miejsce – czyli do kosza z napisem „tworzywa sztuczne” – nie stanowią one wielkiego problemu. Jednak w Polsce prawidłowa segregacja śmieci, wydaje się jak na razie ułudą, a reklamówki trafiają do lasów czy na wysypiska śmieci, gdzie stanowią nie lada zagrożenie dla powietrza.

Jaką mamy alternatywę? Ekologicznym odpowiednikiem dla reklamówki będą papierowe torebki lub torby materiałowe. Te drugie można uszyć sobie samemu w domu – na pewno niejeden raz uda się taką torbę spożytkować. Można wykorzystać do tego niepotrzebne skrawki materiału. Jeżeli jednak nie chcemy korzystać z takiego rozwiązania warto zaopatrzyć się w papierowe torebki na zakupy – są one przyjazne dla środowiska, ponieważ ich rozkład trwa o wiele krócej niż reklamówek foliowych.

Warto czasem przemyśleć, takie drobne sprawy jak torebka na zakupy. Każda, nawet mała rzecz się liczy, jeżeli chodzi o naszą planetę. Ona daje nam życie, postarajmy się jej za to odwdzięczyć, choćby w taki sposób.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s