torba papierowa

Torba papierowa czy biodegradowalna – która z nich jest bardziej eko?

torba papierowaW miarę wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, które opakowania są bardziej przyjazne środowisku. Niektóre supermarkety oferują reklamówki biodegradowalne i oksy-biodegradowalne, z kolei w sklepach ze zdrową żywnością produkty często pakowane są do papierowych toreb. Część konsumentów w ogóle nie korzysta z tzw. jednorazówek, tylko nosi na zakupy własne torby wielokrotnego użytku. Które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne?

Na początek przyjrzyjmy się opakowaniom biodegradowalnym i oksy-biodegradowalnym. Na tych pierwszych często widnieje napis “torba kompostowalna” lub “torba przeznaczona do kompostowania”. Takie jednorazówki przy udziale bakterii i grzybów rozkładają się na biomasę. Aby tak się stało, konieczne jest składowanie takich odpadów w specjalnie do tego celu przeznaczonych kompostowniach przemysłowych. Tych jednak na terenie Polski nie ma. Oznacza to, że torba biodegradowalna zalega na wysypisku praktycznie tak długo jak zwykła reklamówka z polietylenu, co czyni ją mało ekologiczną. Inaczej jest z opakowaniami oksy-biodegradowalnymi. Pod wpływem specjalnego dodatku rozpadają się na drobne kawałki polietylenu i nie wymagają kompostowania. Ich wpływ na środowisko nie jest jednak do końca znany. Więcej na ten temat przeczytacie na blogu Ecosac: http://ecosac.pl/aktualnosci/ekologiczne-torebki-ktore-z-nich-sa-naprawde-przyjazne-srodowisku

Alternatywą dla tradycyjnej “foliówki” jest torba papierowa. Opakowania wykonane z papieru szybko rozkładają się i nie zaśmiecają środowiska. Jeśli nie mamy przy sobie swojej własnej torby wielokrotnego użytku lub koszyka, papierowa torba będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chcemy mieć pewność, że torba papierowa jest eko warto sprawadzić czy posiada stosowny certyfikat, w tym przypadku FSC oraz Rainforest Alliance.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s